Skryty Żleb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skryty Żleb widoczny powyżej Małołąckiego Ogrodu

Skryty Żlebżleb w masywie Wielkiej Turni i Pośredniej Małołąckiej Turni w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w górnej części wielkiej depresji między tymi dwoma turniami. Opada z Czerwonego Grzbietu do Małołąckiego Ogrodu. W dolnej części jest wąski i skalisty, w górnej znacznie rozszerza się, wyprowadzając na trawiaste stoki Czerwonego Grzbietu około 80 m powyżej Kobylarzowego Siodełka. Znajduje się tu wejście do niewielkiej Jaskini pod Progiem[1].

Żleb jest łatwy do przejścia na całej swojej długości i chadzano nim jeszcze w czasach pasterskich[2]. Dla turystów jednak jest miejscem niebezpiecznym, wielka depresja bowiem niżej podcięta jest bardzo stromymi progami, urwiskami i Kominem Flacha o pionowych ścianach. Zdarzały się tutaj przypadki zabłądzenia turystów, co możliwe jest podczas złej pogody (np. we mgle, śnieżycy) – niektóre zakończone tragicznie. Opisuje je Michał Jagiełło w książce Wołanie w górach[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jaskinie, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy [online], jaskiniepolski.pgi.gov.pl [dostęp 2016-06-25].
  2. Władysław Cywiński, Czerwone Wierchy, część wschodnia, t. 2, Poronin: Wyd. Górskie, 1995, ISBN 83-7104-010-5.